); ga('send', 'pageview');

YAZILIM TEKNOLOJİSİ GELİŞTİRİCİLERİ İÇİN YATIRIM VİDEOSU NASIL PLANLANIR?

Yazılım teknolojisi geliştiricileri, yazılım videoları için aşağıdaki gerçekleri fark etmeye başlıyorlar;

> Yazılım videoları, önceden düşündüklerinden çok daha fazla planlamaya ihtiyaç duyuyor.

> İhtiyacınız olan her şeyi kapsaması için bir saatlik video gerekebiliyor. Bu büyük bir sorumluluk ve büyük bir harcamaya yol açabilir.

O zaman bu işin doğrusunun nasıl yapıldığına daha yakından bakalım ve görelim.

TANITIM VİDEOSU PLANLARKEN, NEDEN BİR STRATEJİYE VE KARŞILAŞTIĞINIZ SORUNLARA / RİSKLERE İHTİYACINIZ VAR?

Bir üst düzey yönetici, VP veya CEO’nun, yeni teknoloji platformunuzda varolan avantajları ve eski sistemlerden daha iyi performans gösterenin ne olduğunu size sormasını istediğinizi aklınızda bulundurun.

Kendi kariyer hayatlarını güvene aldıkları bir çağda, neden sizin teknolojilerinizi denemeleri gerektiğini yani bir anlamda risk almaları gerektiğini onlara hatırlatmalısınız.

Üst düzey orta yaşlı bir karar vericinin “şimdilik hayır” demesi ya da “emin olmak için 6 ay beklemesi” ya da “imkansız” bir özellik talep etmesi, inanın anlaşmanızı onaylayacak bir mazeret bulmaktan çok daha kolay olacaktır. Sorun şu ki yatırımcılarınız, anlaştığınız nakit akışı planını takip etmenizi istediğinden siz 6 ay bekleyemezsiniz.

Teknoloji platformunuz kusursuz olsa da, alıcılarınız değildir. Bu birbirinden tamamen farklı iki kitlenin video pazarlama planınıza uyarlanması gerekir.

YAZILIM VİDEOSU STRATEJİSİ NEDİR?

Video stratejisi, potansiyel müşterilerinizin sahip olduğu belirsizliğin her tonunu, her nüansını kapsamalıdır.  Video stratejisi onların sorunlarını kişisel, teknik ve profesyonel olarak – güvenli ve hızlı bir şekilde- çözmeyi amaçlayan bir dizi video modülü veya video ortamında yüksek profilli müşteriye temas noktasıdır.

Belirsizlik, hedef müşteri şirketlerinde her düzeyde çözülmelidir.

CFO: yatırım getirilerinde (ROI) karlılık ve geri dönüş hızına dair güvene ihtiyaç duyar.

CIO: Sizin ve işinizin belirttiğiniz kadar iyi olduğundan emin olması gerekir.

CEO: Ucuz veya dağınık bir uygulama nedeniyle karların düşmesine öfkelenen kızgın hissedarlar ile karşı karşıya kalacak kişidir. Buna ek olarak, CEO’lar yazılım paketinizin, işlerini azaltmasını bekler. Mesela kendisine bağlı şirketleri daha az kontrol etmesine yarayan bir sistem olduğunu hisseder ise herşey çok daha kolay yürür. Aslında, CEO’ların Dashboard’unuzu beğenmeleri gerekiyor – tercihen buna aşık olunur.

Baş Operasyon Görevlisi:

İşletmeyi gün içinde pratik bir şekilde yürütme görevine sahip olduğundan, yeni iş akışlarının başarılı bir şekilde benimsenmesi için merkezi bir rol oynar.

> Sizi muhtemelen ilk etapta keşfeden ve patronları ile yarışan Orta Yöneticiler:

Yöneticiler teknik sorunları çözmek dışında çoğunlukla değişim için hevesli olduklarından genel olarak ikna etmek için en kolay kişilerdir. Bu konuda daha zor olabilenler genellikle patronlardır. Ancak bu durum değişime hevesli yöneticiler tarafından pek söylenmez.

Tüm yönetim seviyelerindeki belirsizlikleri çözmek, özellikle uzun satış döngüsü süresi boyunca sonucu etkiler.

YAZILIM VİDEOSU STRATEJİNİZ İÇİN 4 ANAHTAR UNSUR

1: Marka stili:

Markanız, müşterilerinize iyi tanımlanmış bir yazılım paketinden daha fazlasını sunduğunu mu söylüyor? Bir işin başlangıcında veya sıkı bir rekabet ortamında markanızın nasıl göründüğü ve ne hissedilebileceği üzerinde durularak pazarlanan bir marka olmanız önemlidir. Rekabet ile uğraşırken markanız sizin satış avantajınızdır. Videolarınız, güçlü ve çekici görünen markanızı yakından yansıtmalıdır.

2: Görsel dil:

Markanın kurumsal tarzı ile ilgilidir. Teklifinizi açıklamak için simgeler ve grafikler kullanın. İyi tasarlanmış, animasyonlu simgeler hedef kitlenizin daha çok ilginizi çeker, çünkü sizi rakiplerinizden daha orijinal gösterirler. Temel kural, simgeleri düz, basit ve anında tasarlamaktır. Zeki ya da güzel ikonlar yapmayın. Hikaye panonuzun simgelerle zengin bir şekilde gösterilmesi gerekir, böylece videonuz neredeyse sesi kapalıyken bile anlaşılabilir.

3: Konuşma dili ve ton:

Çok değerli yazılım paketleri, çok ciddi bir kurumsal dil ile düz konuşma arasında bir yerde kendi dillerini geliştirmelidir. Senaryonuzun tonu  “fazla kurumsal” ise, insanları el yordamıyla konuyu anlamaları için zorlayarak kendinize yabancılaştıracaksınız demektir. Ama tarzınız çok “düz konuşma” ise, o zaman biraz ucuz ve tehlikeli görünebilirsiniz. Asıl önemli olan bir video hazırladığınızı ve ders vermediğinizi bilmek. Bu yüzden her zaman izleyicinin resmini gözünde canlandırın. Birinin videonuzla “konuşma şeklinde konuştuğunda” nasıl hissedeceğini düşünün!

4: İş akışı olarak özellik / faydalar:

Müşteriler sizden yazılım satın almıyor. Onları önümüzdeki 10 yıl içinde ve ötesinde taşıyacak “yeni bir çalışma yöntemi” satın alıyorlar. Görmeleri gereken (bariz özellik ve yarar puanlarının yanı sıra) gözyaşı dökmeden yürütebileceklerini düşündükleri yeni bir çalışma şeklidir. Siz parlak yazılımlar sattığınızı düşünürken, onlar bir dizi yeni ve yıkıcı potansiyel iş akışı satın aldıklarını düşünebilirler. Bu konu genellikle olumlu geç aşama satış döngüsü tartışmalarının merkezidir.

Pratik anlamda, bunu aşmanın yolu; uygulamanızın ekran görüntülerini göstermenizdir. İnsanların kendilerini güçlü hissetmelerini sağlamak için ekran görüntülerinde yeterince ayrıntı göstermeli ve bunu yapabileceklerini düşündürmelisiniz. Ancak, aşırıya kaçmayın ve ders gibi olmasın. Yüksek iş akışı avantajını satın, ancak çok yüksek değil, herkesin anlayabileceği gibi.

Markanıza, görsel dile, sözlü dile ve iş akışlarına dikkat etmek, belirsizliği ortadan kaldırır. Bu durum, müşterilerinize satın alma döngüsünün her seviyesinde güven aşılayarak size ekstra avantaj sağlayacak olan şeydir.

YAZILIM VİDEOSU STRATEJİNİZİ OLUŞTURAN 8 TANITIM FİKRİ

Aşağıdakiler, her yazılım evinin dikkate alması gereken videoların bir listesidir. Hepsine ihtiyacın olmayabilir, ama kesinlikle birazına ihtiyacın olacak. Ve muhtemelen başkalarını da düşünebilirsiniz.

1: Intro teaser:

Platformun 60-90 sn arasında olacak ana sayfa fragman tanıtım videosudur ve müşterinize ne teslim ettiğinizi anlatır. Yeni ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve sitenizi keşfetmeye heveslendirecek bir videodur. Facebook ve diğer sosyal medya heapları da düşünülerek iyi tasarlanmalıdır.

2: 3 dakikalık daha derin bir bakış:

Gerçek müşteriler bir teaser videosundan daha fazlasını görmek ister. Bu 3 dakikalık Explainer videosu, tüm müşterilere göstereceğiniz ana videonuzdur. Gerekirse daha uzun da olabilir. Platformunuzu veya benzerlerinizi satın almayı düşünen müşteriler, inceleme yaparlar. Dolayısı ile tüm gösterdiklerinizi izleyeceklerdir. Gerçek müşteriler eğer sunduğunuz yazılımdan hoşlanıyorlarsa, sorgulamayı düşünürler.

3: Büyük işlev videoları:

Yeni teknoloji platformları genellikle bir müşterinin organizasyonunun birçok farklı alanını kucaklar. Bu alanların veya ana işlevlerin her birinin detayını açıklayan bir video yapmalısınız. Dikey uzmanlık sizin için önemliyse, özel dikey piyasa sürümlerini de buraya ekleyebilirsiniz.

4: C-seviyesi video:

Sizin anlaşma imzalayacağınız insanlara yani C- seviyesi alıcılara (CFO, CEO, CIO, COO, CXO vb) adanmış bir videodur. Bu CXO’ların her birine, onlar için yazlımınızda nelerin var olduğunu açıklamanız gerekir. Eğer bu videoyu yaparsanız çok daha rahat hissedecekler.

5: Farklılaştırıcı videosu:

Satış döngüsünün sonlarında, belki de son teklif sunumunuzda, siz ve rakipleriniz arasında berrak bir çizgi koymanız gerekir, bu sizi muhtemelen karşılaşacağınız durumlardan kurtaracaktır. Neler mi? Örneğin, müşterinin muhtemelen söyleceği şu cümleye önlem almış olursunuz; “nasılsa hepiniz aynısınız, ben en ucuzunu seçeyim”. Farklılaştırıcı bir video, rakipsiz bir satış videosu, hiç kimseyi kötülemeden yüksek sesle niçin en iyi olduğunuzu net bir şekilde belirterek, her cümlesi ile rekabeti ustaca yönetir.

6: Vaka çalışmaları:

Kimsenin söylediklerinize tam olarak inanmayacağını düşüneceğinizi varsayarsak (göründükleri halde), olay örneklerini göstermeniz gerekir. Müşteriler diğer müşterilere inandığından ve hikayeleriyle kesinlikle ilgileneceğinden, bir kilitlenme sırasında bu videolar sizin için kapıları açacaktır. Burada tipik destek grafikleri olan röportaj videolarından bahsediyoruz.

7: Güven videosu:

Bir vaka çalışması videosu oluşturamazsanız, bir Trust videosu ( soruları yanıtlayan uzman videosu )  bu işi görür. Belki de 60-90 saniye gibi kısa bir videoda, neden size güvenilmesi gerektiğini, örneğin, kullanıcılarınızın, müşterilerinizin, destekçilerinizin, yatırımcılarınızın, teknoloji ortaklarınızın, geliştirme geçmişinizin ve diğer her şeyin ne şekilde olacağı hızlı bir şekilde anlatılır. Orta yaşlı, ihtiyatlı bir CXO, diğer adama daha çok güvenir. Bu videodaki “güvenilir” kişilerin resimlerini göstermelisiniz, yalnızca grafikler yeterli değildir.

8: Uygulama videosu:

Satışta son direnç noktasını aşmanıza yarayacak bir videodur. Uygulamanın sizin dediğiniz gibi çalışacağı ve herkesin geleceğe çözümünüzle birlikte mutlu bir şekilde ilerleyeceği konusunda tereddütler olabilir. Daha önce büyük bir veri taşıma işlemiyle ilgilenen herkes bu sürecin hataya açık olabileceğini bilir. Bir uygulama videosu, müşterilerin akıllarını rahatlattığınız, yetkin ve etkili olduğunuzu anlatan ve tüm adımları gösteren kısa bir açıklayıcı grafik animasyon videosudur .

9: Takehome:

Potansiyel müşterilerinizin zihninde oluşabilecek belirsizlikleri gidermek için herhangi bir platform geliştiricisine uygun olarak 30-60 dakikalık bir çalışma zamanı videosu planlamalısınız. Büyük bir iştir, iyi planlama gerektirir ve evet zamanınızı alır. Ancak sizi sonuca ulaştırır.

EĞİTİCİ YAZILIM VİDEOLARI HAKKINDA 

Yazılım tanıtım videolarında öğreticiler genellikle ihmal edilir, neredeyse gereksiz bir destek olarak görülür. Ve diğer firmaların yazılım öğreticilerine youtube’a üzerinden baktığınız zaman, ne kadar sıkıcı olduklarını ve zamana göre açıklamalarının o kadar da iyi olmadığını göreceksiniz. Bazılarını takip etmek zor, bazıları gerçek hayattaki iş akışıyla eşleşmiyor, bazıları sade ve ucuz görünüyor (marka imajı ile tutarsız).

Yine de, bir dizi iyi yazılım öğreticisi videosunu özellikle satış öncesinde potansiyel müşterilerinize gösterdiğinizde, sizin için satış yapabilir. Etkisini görmek için öğretici videolarını web sitenizde açık bir şekilde yayınlayın. Ya da platformunuz bir sırsa veya gizlilik içeriyorsa ilk fırsatta kaliteli adaylara eğitici video bağlantıları sunun.

Öğreticilerle yapılan videolardaki satış hilesi, müşterinin iş akışlarıyla eşleşmesini sağlamaktır. Line-by-line menü açıklamalarının videosunu yapmayın. Bunun yerine, günlük görevlerin nasıl kolay bir şekilde gerçekleştirildiğini gösterin. Müşterilerin ilgisini çekecek ortak iş akışları da videonuzda olsun. Bunun yanı sıra, öğretici videoları hala sizi alıp almamakta tereddüt eden şüphecilerin de güvenini kazanırsınız.

VARSAYILAN YAZILIM VİDEOSU FİYATLARI

Kullanılabilir video üretimi düzeyi değişiklik gösterir ve maliyetleri – bir noktaya kadar – herkes tahmin edebilir.

Tek bir tanıtım videosu için 150.000 TL ödeyen bir bankacılık sektörü müşterisini bildiğimiz halde, sadece 500 TL’ye de tanıtım videosu satın alabilirsiniz. Herşey istekleriniz ile çok değişkenlik gösterir. Önemli olan gerçekten işe yarayacak, kalitenizi ortaya çıkarabilecek, satışınıza destek olabilecek yukarıda anlattıklarımıza uygun bir video yapmaktır. Seçim sizin.

Büyük bir organizasyonda C grubunu etkilemek üzere tasarlanmış, kaliteli bir tanıtım videosu çalışması  için dakika başına 3.500 TL – 15.000 TL ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Emin değilseniz, beklediğiniz video standardı hakkında fikir edinmek için müşterilerinizin bazı videolarına göz atın.

Eğitmenlerin bunun yarı hatta belki çeyreği fiyatına maliyeti olacağını bilmelisiniz.

Ve detaya girmek istiyorsanız öğreticiler hariç 30-60 dakika arasında bir videoya ihtiyacınız olacaktır.

Bunu düşünerek muhtemelen video bütçenizi buna göre planlayabilirsiniz.

İpucu: Daha iyi bir fiyat için bir seferde örneğin 6 video siparişi verebilirsiniz. Planlamanızı, stratejinizi ve bütçenizi iyi planlar iseniz eliniz çok daha güçlü olur. Hem böylece her hedef kitleniz için aynı videoyu döndürmez ve sadece prodüksiyon şirketi hizmeti değil video ajans hizmeti de alırsınız.

ÖZETLE;

İhtiyacınız olan videoları planlayın,

Muhtemel bütçeyi tahmin edin,

İhtiyacınız olan yazılım videolarının tüm alanlarında belirli becerilere sahip bir video prodüksiyon partneri bulun.

Yazılım teknolojisi platformunuz müşterileriniz için büyük önem taşımaktadır. Belirsizliği proaktif olarak ortadan kaldıran bir video stratejisine ihtiyacı var. O zaman daha fazla kazanacağınızı göreceksiniz.

Fikirlerinize dokunuyoruz, sizi anlıyor ve anlatıyoruz.

BİZE YAZIN

Fikirlerinizi bize anlatın ve bugün cevap verelim. Yardım etmek için buradayız. info@ftastudyo.com

BİZİ ARAYIN

Bir video yapımcısı ile konuşun ve hızlı cevaplar alın. 0(212)2760607

Yardım etmek için buradayız.

TEKNOLOJİ VE SİSTEMLERİ VİDEOLARI