); ga('send', 'pageview');

Tanıtım videosu hazırlamak için 8 adım

Tanıtım videosu hazırlamak için 8 adım

Hiç tanıtım videosu oluşturmak istediniz mi?

Her şeyden önce şunu söyleyelim, bir video içeriğini sosyal medya gönderilerinden reklamlara e-postalardan ve pazarlama sitelerine kadar pek çok yerde ve şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yüzden videonun önemini farketmiş ve en azından bir video yaptırmak istemiş olabilirsiniz. Ama  senaryo oluşturmak ile başlayan üretim süreci size karmaşık görünüyor olabilir.

Aslında oldukça basit!

Aşağıda, size basit videolar çekebilmeniz için gereken 8  basit adımı belirledik!

1. Adım: Tanıtım Videosu Hedefinizi tanımlayın

Videonuzu oluşturmadan önce, bir adım geri atın ve neden video oluşturmak istediğinizi düşünün. Videoların üretilmesi pahalı olabilir, bu yüzden senaryo yazmaya başlamadan önce hedeflerinizi netleştirmek önemlidir.

Örneğin: belki yeni bir şirketsiniz ve markanızı / misyonunuzu web ziyaretçilerine tanıtan bir video istiyorsunuz. Ya da potansiyel alıcılar için daha fazla açıklama gerektiren yeni bir ürün seriniz var. Belki de sadece satış yapıyorsunuz ve insanları harekete geçirmeye iten bir videoya ihtiyacınız var.

Size yardımcı olması için şirketlerin genel olarak neden tanıtım videosu oluşturduklarını paylaşalım;

Marka bilinirliği
Satışları arttırmak
Trafik çekmek
Müşteri katılımını artırmak
Müşterileri eğitmek

Unutulmaması gereken en önemli şey şudur: Birden fazla hedefiniz varsa, birden fazla video oluşturmayı düşünebilirsiniz. Tek bir videoya (özellikle kısa bir videoya)  daha fazla hedef (veya fikir) koyduğunuzda, senaryoyu karmaşıklaştırmanız ve kitlenizi karıştırmanız daha olasıdır. Özellikle tıklama ile reklam vermeyi düşünüyorsanız daha pahalı bir maliyet ve daha düşük verim alırsınız.

Neden bir video oluşturmak istediğinizi belirledikten sonra, videonuzu hayata geçirebilmeniz için olası yönlere bakmanın zamanı gelmiş demektir.

2. Adım: Tanıtım Videonuzun Yönünüzü seçin

Artık “neden”e sahip olduğunuza göre, yön açısından neyin mantıklı olduğunu belirlemek sizin çin biraz daha kolay olmalıdır.

Örneğin, sitenizin ana sayfasında yazan markanızı, ürün yada hizmeti duyurmak için tanıtım videosu çekmek isteyen yeni bir şirket olduğunuzu varsayalım; Videonun amacı markanızı tanıtmak ve kullanıcıların sizin sayfanızı beğenmesi ve kaydetmesi olmalıdır.

Bu durumda, doğal olarak “tanıtım” veya “açıklayıcı” çizgileri daha fazla olan bir video hazırlamalısınız. Hatta birkaç yönden oluşan bir kombinasyonun daha mantıklı olduğunu da görebilirsiniz.

Örneğin, belki yeni bir şirketsiniz ve çok da fazla rekabete istemiyorsunuz. Eğer böyle düşünüyorsanız belki de “problem / çözüm” açısına sahip “tanıtım” tarzı bir video yapmalısınız. Burada ideal olan fikir; problemi “eski yol”u ve “yeni yolu” [şirketinizi] çözüm olarak sunan videolar yapmanızdır.

Nasıl videolar?

Size bazı fikirler vermek için, bir liste paylaşalım:

Tanıtım : Kitlenize kim olduğunuzu söyleyin, görevinizi vb açıklayın.
Açıklayıcı : Bir ürünün yada hizmetin nasıl çalıştığını açıklayın (ürününüz veya belirli bir özellik gibi)
Sorun / çözüm1″ : Eski yolu / yeni yolu ve ürünün nasıl bir çözüm olduğunu gösterin.
Anlatı videoları : Bir şeyi somut bir şekilde tanıtmak veya açıklamak için hikaye unsurlarını (olay, çatışma, çözüm vb.) kullanın.
Aksiyon odaklı videolar: Kitlenin bir şeyler yapmasını sağlayın (yani – şimdi alışveriş yapın).
Ürün odaklı videolar : Belirli bir ürünü veya özelliği tanıtın veya sergileyin.
Referans videoları : Müşterilerle belirli bir konu veya tema etrafında röportajlar, verdikleri demeçleren alıntılar yapın.
Onay videoları: Ünlülerin veya kanaat önderlerinin, influencer’lerin onayının / benzerliğinin kullanıldığı videolar yapın.
Bilgilendirici : Kitlenizi belirli, öğretici bir tarz vb. hakkında eğitin.
Eğlence : Hikayenizi, mizah vb. kullanarak eğlendirir veya onlara ilham verin.

Amacınız ve yönünüz sona erdikten sonra, videonuzun tonunu ayarlayarak yaklaşımınızı daha da geliştirmenin zamanı geldi.

3. Adım: Mesajınızın tonunu ayarlayın

Ton, bir şeyin “genel karakteri veya tavrı” olarak tanımlanır. Daha basitleştirmek gerekirse videonuzun kitlenize nasıl hissettireceği diyebiliriz.

Örneğin, kitlenizi güldürmek mi yoksa duygulandırmak mı istiyorsunuz? Bilgilendirilmelerini mi istersiniz yoksa onlara bir hikaye mi anlatmak istersiniz?

Unutmayın, kreatif yön (Adım 2), gitmeye karar verdiğiniz herhangi bir tonla iyi oynamalıdır. Örneğin, ana sayfanız için “tanıtım” stili bir video oluşturmaya karar verirseniz, satış gibi şeyler için en uygun olan “acil” tonunu kullanmanız mantıklı değildir.

(Elbette, bellirli bir kreatif yönü beklenmedik bir tonla eşleştirmek mutlaka kötü olacak olmaz ama bugüne kadar yapılan araştırmalara göre genel olarak iyi sonuç vermez).

Aşağıda, konseptiniz ve kreatif yönünüz için keşfedebileceğiniz çeşitli tonlar vardır:

Dramatik – sizi duygusal olarak harekete geçirir. Örnek: P&G’nin olimpiyat anneleri videoları gibi.

Açık / bilgilendirici – açık ve özlü anlatım. Örnek: gumroad

Konuşmalı – geleneksel. Örnek: Glossier “benimle hazırlan” videosu

Acil – şu anda harekete geçmenizi ister. Örnek: Macy’s tatil satışı

Eğlenceli / eğlenceli – kreatif (örneğin antropomorfizm gibi). Örnek: Slack

Mizahi – komik; seni güldürür ya da gülümsetir. Örnek: Old Spice

İlginç – tuhaf veya beklenmedik; Örnek: Zazzle

Püf noktası videoları: Örnek: Cheerios

Eğlenceli – bilgilendirici videolar: Super Bowl reklamları genellikle bu kategoriye girer. Örnek: Nerd Cilt Bakımı

İlham verici – harekete geçiren: . Örnek: Squarespace

Sanatçı / hip / cool – genç, şık, modaya uygun, vb. hissettiren . Örnek: Converse

Lüks – parlak, süslü, gösterişli, seksi, zengin.: Lüks otomobil reklamları, lüks otel zincirleri vb. düşünün. Örnek: Vegas Otelleri

Kesinlikle keşfedebileceğiniz çok daha fazla ton ve yön vardır, ancak umarım bu, videonuzun nasıl bir ton ile hayata geçebileceği konusunda size bazı fikirler sunar.

4. Adım: Süreye karar verin

Bu 30 saniyelik bir video mu olacak? 60 saniyelik mi? Bir dakikadan fazla mı? 5 dakika?

Şunu düşünüyor olabilirsiniz: “Videonun uzunluğunu senaryoyu yazana kadar nasıl bilebilirim?”

Bize güvenin, sizi duyuyoruz! Gerçek şu ki, bazı zaman parametrelerini kullanmazsanız, videonuz çok uzun olursa potansiyel müşterileriniz videonuza odaklanmakta zorluk yaşayacaklardır.

Unutmayın, fikrinizi videonuzu planladığınız sürede anlatmalısınız. Bu yüzden ilk başta konseptinize kısıtlamalar koymak tanıtım videonuzu daha güçlü ve daha etkili hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Bu aynı zamanda, iki dakikalık bir fikri, 30 saniyeye indirmeye zorlamak gibi sinir bozucu durumlardan kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

Videonuzun ne kadar uzun olması gerektiğinden emin değilseniz, şu faktörleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

  1. Amacınız (yani – marka bilinirliği, tıklama, vb.)
  2. Reklamın görüneceği yer (ör. TV, sosyal medya, web sitesi, vb.)
  3. Genel bütçe (yani düşük, orta, yüksek, sınırsız)Örneğin, amacınız tatil paketinizi tanıtmaksa, 30 saniyelik bir reklam muhtemelen yeterlidir. Ancak, kitlenizi gözyaşlarına taşımaya çalışıyorsanız, 1,5 hatta 2 dakikadan uzun bir süre gerekebilir.

Ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirlemek için, hedeflediğiniz yöne ve tona geri dönün. Ardından, benzer bir ton kullanan mevcut tanıtım videolarına bakın ve bunların uzunluğunu inceleyin.

Tanıtım videosu için dikkate alınacak ikinci şey, reklamın gösterleceği yerdir.

Örneğin, 30-60 saniyelik reklamlar kablolu TV kanallarında çok yaygındır, daha uzun tanıtım videoları ise çevrimiçi olarak tanımlanan kanallarda daha yaygındır. Çevrimiçi tanıtım videoları mecraları; Facebook / Instagram / Youtube video reklamları, videodan önce gösterilen reklamlar vb.’dir.

Tüm planlarınızı yaparken tanıtım videonuzun yerleşimini dikkate aldığınızdan emin olun. Yani nerede ve nasıl gösterileceğini hesaplayın.

Son olarak, bütçeye gelelim. Yelpazenin alt ucundaysanız, muhtemelen videonun yalnızca bir kısmını (veya seri videolarınızın ilkini) karşılayabileceksiniz. Bu yüzden 1–3. Adımlar “doğru tanıtımı yapabilmeniz” için çok önemlidir.

Bütçe spektrumunun üst ucundaysanız, video gibi şeyler söz konusu olduğunda size daha fazla esneklik sağlayacak birçok farklı sürümü (yani —90, 60, 30 ve 15 sn’lik videolar) yapabilirsiniz. Bu size farklı alanlarda yerleşim, hikayeyi farklı odak / açılarla yeniden işleme gibi seçenekler sunacaktır.

5. Adım: Bir video stili seçin

Bu noktada, amacınızı, yönünüzü, tonunuzu ve sürenizi bilmeniz gerekir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki nokta, videonun görsel stili olacak.  Görsel stil videonuzun neye benzeyeceği anlamına geliyor .

Videonuzun görsel stili, birçok farklı şekilde hayata geçirilebilir. Nasıl yapılabileceği konusunda bazı genel fikirler şunlardır:

Animasyonlu: Karikatür gibi veya 2D – 3D çizim animasyon ile hayata geçirilen videolar.
Gerçek insanlar: Oluşturduğunuz karakterleri oynayan aktörlerin olduğu videolar; Diyalog içerebilir veya içermez (senaryonuza bağlı olarak).
B-roll: Klasik veya alternatif çekimler için genellikle “ana çekimler” terimi kullanılır. O çekimlerin arasında veya arka planında kullanılan detay çekimlere, eylemlere veya flashback tarzı sahneler olur. Bu iki çekimin harmanlanması ile b-roll ortaya çıkar.
Stok: Stok video, hikayenizi oluşturmak için satın alabileceğiniz görüntülerdir.  (Genellikle stokta olan tüm videolar tutumlu bir şekilde kullanılmalıdır).
Canlı eylem: Gerçek hayattaki görüntülerin animasyon veya özel efekt unsurlarıyla birleştirilmesi ile yapılan tanıtım videosu çeşididir.
Screencast: Genellikle hareket, ses veya bir tür gösteri içeren bilgisayar ekranının dijital kaydıdır.
Whiteboard: Screencast’a benzer. Beyaz bir tahtada yazı yazan, çizim yapan bir el düşünün. Genellikle bir mesajı (görsel metinle öyküyü yönlendiren) yazmak, çizimler oluşturmak için kullanılır.
Telefon / tablet / uygulama: Yine, bu bir çeşit screencast gibidir, ancak cihaza özel bir şeyler gösterirsiniz (kayan web sitesi gibi, bir simgeye tıklamak gibi bir eylem vb.).

Birçok video, bu görsel stillerden bazılarının (veya hepsinin) bir kombinasyonudur. Örneğin, animasyonlu karakterlerle canlı eylem bir arada kullanılabilir. Veya ana çekim ile b-roll görüntülerinin bir kombinasyonu yapılabilir. Tüm bunlar ile anlatı tarzı videolarda konuşan aktörler olabilir. Kombinasyonlar gerçekten sonsuzdur.

Videonuz için neyin mantıklı olduğuna karar vermek için, tüm bu görsel stillerin sonunda sizi götüreceği yeri düşünün. Yani 1-4. Adımları (hedefiniz, yaratıcı yönünüz, tonunuz ve süreniz) en iyi hangisi ile anlatacağınızı düşünün.

Şimdi nihayet fikrinizi haritalamaya başlamak zamanı!

6. Adım: Fikri özetleyin

Videonuz için esnek bir fikriniz olduğunu varsayalım ve ayrıntıları detaylandırmaya başlamayalım.

İlk önce gidebildiğiniz kadar ileri gidin. Daha sonra gerekirse geriye doğru gelirsiniz.

Örneğin, bir senaryonun ve tüm detaylarını oluşturmaya başlamadan önce, fikrinizi çok iyi bir perspektiften özetleyen bir paragraf yazın. Bu paragraf, kavramın kendisinin üzerine odaklanmalıdır, böylece her zaman fikirleri oluşturmaya başladığınızda geri dönecek bir şeyiniz olur.   (Senaryo yazmaya başladığınızda herşey başka bir yöne gidebilir ama bu tretman dediğimiz özet sizi belirli bir çerçeveye yeniden oturtur).

Artık hikayenin ayrıntılarını düşünmeye başlama zamanı. Örneğin:

Sahneler / Mekanlar

Orada kaç farklı sahne olacak? Kaç yere ihtiyaç olacak?

Karakterler

Kaç karakter var? Onlar kim? Hikayeleri nedir? Neye benziyorlar?

Ses / Ses nerede başlar nerede biter / Metin Yerleşimi

Video, birinin sesine göre ayarlanacak mı? Fon müziği olacak mı? Mesajın verileceği yerlerde ekranın herhangi bir yerinde metin görünecek mi?

Ürün

Ürün hikayeye nasıl uyuyor? Ürün kaç kez görünecek ve ne zaman / nasıl görünecek?

Sahne donanımı 

Hikayenizi çekmek için gerekli herhangi önemli bir aksesuar yada donanım  var mı (yani – iPhone, araba, köprü, fil, vb.)?

Son Mesaj

İzleyiciyi bıraktığınız son mesaj nedir? Onların ne hissetmesini / yapmasını istiyorsunuz?

Burada göz önünde bulundurulması gereken sonsuz sayıda ayrıntı var ve ortaya koyduğunuz her cevap muhtemelen başka bir soruya yol açacaktır.

Buradaki fikir, olabildiğince çok ayrıntıyı denemek ve anlamaya çalışmaktır. Böylece senaryonuzu yazmaya gittiğinizde, tüm parçalar birbirine uymaya başlayacaktır.

Senaryo zamanı!

7. Adım: Senaryonuzu yazın

Her yazar, yaratıcı yönetmen, yönetmen vb, muhtemelen kendi senaryosunu yazma şansına sahiptir. Herşeyi nasıl kuracağınıza dair sayısız “betik şablonları” vardır (bunlar iddialı gözükse de aslında oldukça faydalıdır).

Göründüğünden bağımsız olarak tanıtım videosu hazırlamak için size şunlar gerekir;

Sahne numarası (1., 2., 3. sahne, vb.)
Zaman damgası ( bu an kaç saniye olur?)
Ses, diyalog veya Dış Ses ( Şu anda ne duyuyoruz?)
Sahnenin bir açıklaması, karakterlerin listesi, konum, özel sahne, ifadeler veya hareketler veya o an için gereken diğer ayrıntılar.

Senaryonuzu kolayca yazabilmek için artık “senaryo yazma programları” size yardımcı oluyor. Biz pratikliği sebebi ile Celtx kullanıyoruz.

Google Dokümanlar’ı veya gerçekten çekiminiz için en yararlı olacağını düşündüğünüz bilgilerle bu tabloları yeniden oluşturmak için herhangi bir program kullanabilirsiniz.

Başka bir şey yoksa, senaryonuzu uygulanabilir bir formata koymanız gerekir. (Aktörler / yönergeler), Teknik ekip ve ekipman (aydınlatma, sahne), mekan vb. Bu hiçbir şeyin unutulmaması ve sahne çözümlemesi için gerekli olacaktır.

Aynı zamanda bu format gereksiz olan herhangi bir yeri kesmenize de yardımcı olacaktır.

8. Adım: Storyboard

Artık senaryonun akıcı görsellerini oluşturmak için bir sanatçı, illüstratör veya tasarımcıyla çalışmanın zamanı geldi.

Senaryo ve fikirlerinizi hayata geçirmeye yardımcı olmak için görsel bir sanatçıyla birlikte çalışırsanız filmde çekeceğiniz her şey iyi (ve mantıklı) görünecektir.

Birlikte çalıştığınız sanatçı, çekim stilinize bağlı olacaktır. Örneğin, animasyonlu bir video oluşturuyorsanız, muhtemelen bir illüstrator / animatör ile çalışmak isteyeceksiniz (tercihen son video) storyboard’u bir araya getirmeniz ile ortaya çıkacaktır.

Bir storyboard sadece siz ve ekibiniz için değil, aynı zamanda sanatçılar, aktörler ve yönetmenler için de çok önemlidir. Böylece hayata geçirmeleri gereken görselleri iyi bir şekilde anlayabilirler. Kimse, storyboard’un sahnede olanla mükemmel bir şekilde uyuşması gerektiğini söylemiyor, ancak bir rehber olarak kullanılabilmelidir.

Storyboard’a aşina değilseniz, bu linke tıklayarak birkaç tane görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, görüntülerin her biri doğrudan betikten bir çeşit açıklama veya diyaloga karşılık gelir. Eşleştiğinden ve hiçbir şeyin eksik olmadığından emin olmak için hem senaryoyu hem de storyboard’u yan yana tutabiliyor olmalısınız.

Videonuzu çekmeden, düzenlemeden ve / veya üretmeden önce, önceden düşünmek isteyebileceğiniz son birkaç ayrıntı var.

Tanıtım Videosu Çekiminde Son Detaylar

Tanıtım Videosu Yapımı

Bir yapımcıyı ve / veya prodüksiyon şirketini işe almak: Eğer oyuncu, yönetmen vb. Ile çalışmayı planlıyorsanız, yardım için bir yapımcı ve / veya yapım şirketi işe almak en iyisi olabilir. Kendi başınıza yapamayacağınızı söylemiyoruz ama bazen sizin tarafınızda olan uzmanlara sahip olmak yararlıdır. Her zaman sizin tarafınızda olacak iyi bir prodüksiyon firması arıyorsanız tabiki FTA Stüdyo’yu tavsiye ederiz.
Casting : Eğer oyuncu kullanıyorsanız, uygun kişileri seçmeniz gerekir. Bu, özellikle de belirli bir “görünüş” ve oyunculuk stili arayışındaysanız (örneğin: “Hem şarkıcı hem kaykaylı hem örgü örebilen Karadenizli bir Türk adam”) oldukça çılgın olabilir. Kendiniz, yapım ekibi ve oyuncuların kendileri için aradığınız kişinin tüm ayrıntılarını listelediğinizden emin olun.
Mekanlar : Dışarıda, bir evde, vs. çekim yapıyorsanız, genellikle izin gerektiren yerlerin güvenliğini sağlamanız gerekecektir. Yine, bu bir üretici / yapım şirketinin yardımcı olabileceği bir şey. Tabii ki, bunu yapmanın en kolay ve ufak yolu kendi evinizde çekim yapmaktır. Ama daha sonra aydınlatma ekipmanı, arka plan vb. gibi diğer maliyetlere bakıp vazgeçebilirsiniz.

Tanıtım Videosu Post prodüksiyonu

Post prodüksiyon editörü : Yetenekli post prodüksiyon editörüne sahip olmak çok önemlidir. Bu kişi temel olarak çekilen düşüncenizi hayata geçirmekten sorumludur (Film ekibi tarafından kurgulanan filmden bağımsız olarak). Bu kişi Voice Over’a göre (zamanlama açısından hassasiyet gerektirir) ayrıca renk ve son görünüm üzerinde çalışabilir. Zor bir iştir. Videonuzun kalitesinde önemli rol oynar. Biz yine FTA Stüdyo ekibini önerebiliriz.

Ses : Özellikle birisinin konuşma sesini duyduğunuzda bu harika bir ses diyebilirsiniz. Ancak mikrofonik ses bambaşka bir şeydir. O çok muhteşem bulduğunuz sesin mikrofonda o kadar da harika olmadığını görebilirsiniz. Yada sesin tonunda sorun yoktur da vurgularda, duygu vermede sıkıntı yaşıyordur ve film ile asla örtüşmez. Tabi bir de sesin alındığı ve işlendiği yerin kalitesi çok önemlidir. “Yine, bu bir yapım ve / veya prodüksiyon şirketinin işe yarayabileceği yerdir.
Müzik / ses : “Bu video için aklımda mükemmel bir şarkı var!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama gerçek şu ki, müzik maliyeti oldukça yüksek bir gider kalemidir. (ve iyi müzik maliyeti çok pahalıdır). Videonuz için gerçekçi olmak zorundasınız (yani arka plan şarkısı olarak “Happy”i istiyorsanız, muhtemelen olmayacaktır). Size yine bir yapımcı ve / veya prodüksiyon şirketi bununla ilgili yardımcı olabilir.
Metin yer paylaşımları: Post prodüksiyon editörünüzün yapacağı bir şeydir, ancak ekranda görünecek bir metin yerine ihtiyacınız varsa (örn. “Şimdi alın!”), çekim yaparken bunu hesaba katmalısınız. Örneğin, o sahneyi çok kalabalık tutmamalısınız veya garip görünmeden ekleyebilmeniz için sahnenin yeterince negatif alana sahip olduğundan emin olmalısınız. Detay gibi gelebilir, ancak tek bir çekimde videonuzu bitirebilmek için bu detayları çekimden önce haritalamak önemlidir.

Ve kayıt!

Üzerinde çalıştığınız video projesini bilmek ve size yardımcı olmak isteriz. Aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin. Sorularınız varsa, her zaman ulaşabilirsiniz: info@ftastudyo.com

İyi şanslar!

OLMAYAN  BİR YAZILIMIN TANITIM VİDEOSU NASIL HAZIRLANIR?