); ga('send', 'pageview');

Kendiniz nasıl tanıtım videosu çekersiniz?

TANITIM VİDEOSU NASIL YAPILIR?

Kendiniz nasıl tanıtım videosu çekersiniz? A’dan Z’ye rehber hazırladık. Tanıtım videosu neredeyse her tür işletme için gereklidir; muhasebeciler, web tasarımcıları, doktorlar, emlakçılar, diş hekimleri, mekanik iş yapanlar, bilişim ile uğraşanlar, sağlık ve sanat ile uğraşanlar, restoran sahipleri ve yükleniciler de dahil olmak üzere.

Adım 1: Hazırlama ve Komut Dosyası

1-2 dakikalık bir tanıtım videosunun içeriği çok net ve doğrudan olmalıdır. Bir işletme sahibi olarak, işinizi bir dakika veya daha kısa bir süre içinde açıklamanız istenen network’lere veya toplantılara katılıyorsanız, muhtemelen bir içerik yazmak için gerekenlere sahipsiniz demektir.

Temel olarak aşağıdakileri içeren bir dosya yazabilirsiniz. Sırası ile;

İşletmenizin adı
Şehir ve devlet
Ne yapıyoruz
Yaptığınız / yaptığınız şey ve nesi herkesten daha iyi
Neden potansiyel müşteriler sizinle iletişim kurmalı?
Örnek istemci adları
İşin adı (tekrar)
Yazılı bir senaryonuz olmadan işiniz hakkında konuşsanız bile, kameranın önünde neyi ne zaman söyleyeceğinizi görmek için bunları yazmak iyi bir fikirdir.

İpucu : Yaklaşık 140 ila 150 yazılan kelime bir dakikalık konuşma değerine eşittir.

Adım 2: Kısa Kesitler

Görüntüleyenlerin yalnızca sizin konuştuğunuzu gördükleri bir tanıtım videosu oluşturabilirsiniz, ancak daha iyi bir video istiyorsanız farklı kısa görüntülerden de yararlanmalısınız. Bu kısa çekimler ne hakkında konuştuğunuzu gösterir. Yani, bir yazılımcı iseniz çalışmanızın örneklerini ve / veya bilgisayarınızda çalıştığınızı fotoğraflayabilirsiniz.
Konuşma videonuzun çekimini tamamladıktan sonra, bu kısa fotoğraf yada çekimleri yerleştirilebilecek ilgili yerlere bakın ve not alın. Notlarınıza göre video yada fotoğraf olarak ilgili kısa çekimlerinizi yapın. Daha sonra videonuza düzenleyeceksiniz.

3. Adım: Konuşma Videonuzu Çekme

Çok sayıda video çekmiş bir şirket olarak, kamerayı tripod üzerine koyarsanız videonuzun daha iyi görüneceğini garanti edebiliriz. Kameranın sürekli olarak hareket ettiği YouTube’daki korkunç videoları görmüşsünüzdür. Bu videolardaki içerikleri takip etmekte eminiz sizde zorlanmışsınızdır.
İkincisi, videonuz mutlaka iyi aydınlatılmış bir odada çekilmelidir. Pahalı aydınlatma ekipmanına ihtiyacınız yok. Sadece kameranızın beyaz dengesinin doğru ayarlandığından ve odanın iyi aydınlatıldığından emin olun. Beyaz dengesi ayarları hakkında fotoğraf makinenizin kılavuzunu okuyun. Bazı kameralar bu ayarları otomatik olarak yapmaya çalışır.

Gerekirse, senaryonuzu büyük bir kağıda yazabilir ve okuyabilmeniz için birisinden onu tutmasını isteyebilirsiniz.  Kamera karşısına geçmeden önce zamanlama ve akıcılık çin senaryoyu birkaç kez okumalısınız. Bir tabletiniz varsa app store’lardan ücretsiz bir teleprompter uygulamasını indirebilirsiniz. Komut dosyanızı kopyalayıp uygulamaya yapıştırın, işe yarayacaktır.

Kendini tanıtıcı bir video için, sessiz ve eko yapmayan bir ortamda mikrofonlu bir kamera iyi çalışabilir. Ama özel bir yaka mikrofonu daha iyi çalışır. Ama önemlisi, sessiz bir yerde çekim yaptığınızdan emin olun – fan, klima, buzdolabı, ısıtıcı, bilgisayarların uğultusu veya arka planda konuşan insanlar olmasın-

Konuşmanız bittiğinde, çekim kartınızı çıkarmadan önce kendinizi kamerada izleyin. İzlediğinizde herkes gibi konuşmanızı birkaç kez tekrarlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz – zamanlamanın doğru olduğundan ve sesin açıkça karşınıza geldiğinden emin olmalısınız.
Son olarak, videonuza düzenlemek için tüm çekimlerinizi bitirin. İhtiyacınız olandan daha fazlasını çekin. Her çekim en az 10 saniye uzunluğunda olmalıdır. Geçişlerde payınız olması gerekecek. Eğer uzun gelirse kurgda videonuzu düzenleme sürecinde kısaltabilirsiniz. Çekimde biraz hareket sağlamak için kaydırma ve yakınlaştırma ile deneme yapın. Eğer DSLR ( fotoğraf makinesi tipi)  makineler kulanıyorsanız yaklaşıp, uzaklaştırma ( zoom) yapmayın. Kuvvetle muhtemel flu görüntüler elde edebilirsiniz.

4. Adım: Çekiminizi Düzenleyin

Şimdi tüm videolarınızı kurgu programına aktarma zamanı. İşletmenizin adını içeren bir açılış ve / veya kapanış başlığı oluşturun. Şirket logosu, maili ve telefonu olabilir.
Videonuzun açılışı için bir intro ve kapanış için bir intro kullanın. Görüntüleyenlere sizinle nasıl iletişim kuracaklarını söylediğinizde ve ardından bilgi kartı koyduğunuzda söylediklerinizi hem duyar hem de görürler.

Kesikli çekimlerin nasıl ekleneceğini öğrenmek için video düzenleme yazılımının kılavuzuna bakın.

Size bir de fon müziği gerekiyor. Youtube’un kendi telifsiz müziklerinden kullanabilirsiniz. Yada kullanacağınız bir telifli müzik satın alabilirsiniz.

5. Adım: Videonuzu Gönderin

Tanıtım videonuz istediğiniz gibi olduğunda, web sitenizde yayınlayın. Elbette, videonuzu YouTube’da yayınlamak ve web sitenize yerleştirmek, hızlı bir şekilde Flash desteğini almanın harika bir yoludur. Bu, genellikle indirmeyi daha kolay hale getirir. Ayrıca, videonuzun telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda görüntülenebileceği anlamına da gelir. Google’ın arama motoru tarafından da görüntülenecektir. Youtube, Vimeo gibi sitelere videonuzu yüklediğinizde “paylaş” yada “yerleştir” seçeneğini seçip kopyalayarak sitenize yerleştirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken ikinci bir noktada anahtar kelimelerinizi doğru seçerek, seo’ya uyumlu bir şekilde başlık kullanarak videonuzu yerleştirmeniz.