); ga('send', 'pageview');

VİDEO İLE YENİ FABRİKANIZI GÖSTERMENİN 16 HARİKA YOLU

Şirketiniz her gün yeni bir otomatik tesis kurmuyor.

Ama şimdi, filme almanız gereken yeni veya yenilenen bir fabrikanız var. Müşterilerinize yeni fabrikanızın, üstün üretim kapasitesini ve kabiliyetini sergileyebilirsiniz. İyi bir fabrika tanıtım filmi ile müşterilerinizin gözünde kredibiliteniz derhal yükselecektir.

Uzun vadeli iş ortaklarını (ve güveni) yabancı pazarlarda kazanmak için etkin bir iş geliştirme aracına ihtiyaç duyan bir ihracatçıysanız, bu ihtiyacınız iki katına çıkar. Uluslararası bir oyuncu iseniz tanıtım videonuzu anahtar yabancı dillere çevirmeyi düşünebilirsiniz.

Peki nereden başlamalısınız?

FABRİKA TANITIM FİLMİ SEÇENEKLERİNİZ

Kararlarınızdandan ilki fabrika videonuzun süresidir.

Normalde 2 net seçenek mevcuttur; Kısa bir video veya uzun bir video.

Seçenek 1: 90 saniyelik kısa, düşük maliyetli bir video üretin . Bu fabrika tanıtım videosu için tesislerinizde bir gün boyunca çekim yapılır. Senaryo da bu çekimleri baz alarak yazılır. Mümkün olan en iyi mesajı vermek için yaklaşık 160 kelimelik bir sesli mesajınız olacak demektir.

Bu kısa fabrika tanıtım filmi ile müşteriler yatırımınızı açıkça tanır ve seçtiğiniz sektörde neden lider olduğunuzu görür.

Sizinle çalışmaya yakın olan potansiyel yeni müşteriler, özellikle sizden satın alma kararlarının ilerleyen dönemlerindeki satış yani sıkışma noktasında bunu daha da takdir edecektir.

2. Seçenek: Her şeyin kesintisiz olarak nasıl bir araya getirildiğini göstermek için daha derin ve ayrıntıya sahip 2-3 dakikalık bir video hazırlayın (animasyon dahil). Ya da fabrika tanıtım videonuzda ürününüzün müşterilerin operasyonlarına nasıl mükemmel bir şekilde entegre olduğunu gösterin.

Kısa vİdeomu uzun video mu? hangisini seçmelisiniz? 

– Ucuz ve neşeli ( ve etkili ) bir video.

– Veya daha uzun, daha güçlü bir video (neden tartışmasız pazar lideri olduğunuzu gösteren)

Günümüzde birçok pazarlamacının uzun videoların yüksek maliyet getireceğini düşündüklerinden ya da izleyicilerin sıkılacağından korktuklarından söz etmek gerekiyor. Bu kuralların Facebook, YouTube ve sosyal medya video izleyicileri için daha doğru olduğunu düşünüyoruz.

Şunu söyleyelim: Bir B2B müşterisi sizden bir ürün satın almakla gerçekten ilgiliyse, gösterdiğiniz her şeyi tutku ile izleyecektir. Çünkü siz fabrika tanıtım filminiz ile düşünceleri görselleştirerek anlamalarını kolaylaştırıyorsunuz. Gerçek potansiyel müşteriniz; Planlama ve danışmanlık yeteneğinizi, üretim ve montajınızı, dağıtım ve depolama, kalite ve güvenlik kontrollerini vb. görmekten memnuniyet duyacaktır.

İşte size hangi seçeneği seçerseniz seçin, daha heyecan verici bir fabrika videosu oluşturmanıza yardımcı olacak, piyasadaki lider operasyonunuzun kişisel vizyonunu ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak 16 pratik ipucu.

16 BÜYÜK FABRİKA TANITIM FİLMİ FİKRİ

Belirli bir sıra yok. Belki de senin için en iyi fikir yazının en sonundadır.

1: Kilit noktalarda yönetici röportajlarını kullanın.

Örneğin, “neden yeni bir tesis kurduk” veya “yeni teslim edilen ürünümüz neden öncekinden daha iyi” veya “müşterilerimize daha da güçlü bir bağlılık göstermek istedik” diye açıklama yapan bir yönetici kullanın. Siz kendinize uygun soruları  geliştirebilirsiniz. Önemli olan, videonun daha fazla güven inşa edilebilmesi ve ilişkileri güçlendirebilmesidir. Size bir video prodüksiyon şirketi ile bunu yapmanın en iyi yolunu açıklayacağız.

2: Fabrikanızın havadan görüntülerini almak için bir drone kullanın.

Havadan görüntüler, tesisin büyüklüğünü ve ölçeğini etkileyici bir şekilde gösterir. Drone operatörünüzün lisanslı olduğundan ve istenmeyen yasal sonuçlar doğurmayacağından emin olun. Emin değilseniz avukatınıza sorun.

3: Etkileyici, iç mekan fabrika çekimleri için bir jimy jib / crane kullanın.

İyi video ekiplerinin iyi jimy jib kullanan elemanları vardır. İyi bir jimy jib kullanıcısı ile çalışırsanız film kareleri gibi görüntüler ede edebilirsiniz. Hatta statik kamera çekimleri kadar iyi olabilir. Portatif ve hızlı kurulabilen bir jib’e sahip olmak, içeride küçük bir drone bulundurmak gibidir. Tabi içerisi drone uçurmaya müsait ise yeterli yükseklik ve o yükselikte drone’un takılabileceği teller yada kablosuz alanlar var ise drone’da kullanabilirsiniz.

4: Zaman aralıklı ( Time Laps ) kameraları da kullanın

Bu kameraları bir gün veya bir hafta boyunca yerinde bırakırsanız, bir hafta / gün veya saatin tüm iş akışını ilginç bir şekilde ele geçirirsiniz.

5: Slow Motion Çekimler

Supersoft slowmotion kullanıldığında, yeni tesisin bazı alanları yüksek teknoloji alanları gibi görünür. Makinelerin daha etkileyici ve daha güzel görünmesini sağlar. Videonuzu çekecek şirket, fabrikanızı gördüğünde size muhtemelen daha fazla alan ve etki önerecektir.

6: Steadicam kullanın

 Bu cihazlar, özellikle kameranın hareket ettiği çekimler için tasarlanmıştır. Televizyon ve sinemada her zaman steadicam kullanır. Yani sizde kullanmalısınız. Slider ile çekim daha ucuz bir alternatiftir. Video yönetmeniniz tüm bu çekim teknolojisini size açıklamak isterse şaşırmayın.

7: Filmde yer alacak müşteriler

Fabrika tanıtım filminizde akıcı, kibar ve samimi konuşan gerçek birkaç müşterinizin olması paha biçilmez olabilir. Heyecanı yada stresi varsa promter ile konuşmasını teklif edin. (Önceden yazılan metinlerin prompter vasıtası ile kamera önünde okunması)

8: Ürün kullanımına fabrika tanıtım filminizde yer verin

Ürünü yapılışından başlayarak hareket halinde görmek doğal bir takiptir. Herhangi bir nedenle tanıtım filminize çekemezseniz, bunu göstermek için animasyon yapmayı düşünün. Animasyon genellikle video çekimlerinden daha net ve daha basit şekilde anlatmanıza yardımcı olur. Videoya yepyeni bir teknoloji hissi ekler ve “gelecek vizyonu”nun genel etkisini güçlendirir.

9: Müşterinizin müşterisinden bahsedin

Ürününüz bir ana ürün ise bir başkasına sattığınız zaman ona değer katar ve daha sonra o da kendi müşterisine çözüm olarak ürününüzü satar. ( Örneğin Arçelik önce kendi bayisine satar, bayisi ürünü kendi müşterisine satar )

Müşterinin müşterisinden bahsetmek, bir tedarikçinin aradığı birlikte olmak, aile olmak , onu düşünmek ve bugünden onun müşterisinin ihtiyaçlarına yanıt verdiğiniz düşüncesine sahip olduğunuzu kanıtlayacağından, müşterinize hitap eder.

10: Fotoğraflı bir video hazırlayın

Tesis görüntüleri ve animasyonlarını iyi bir şekilde harmanlayarak inanılmaz bir Teknoloji Lideri görünümü sunan fabrika tanıtım filmi yapılabilir.

Burada anahtar olan çıplak gözle görülemeyen kavramların; performans iyileştirmeleri, süreçler, çalışma yöntemleri, teknolojiler vb. ‘in canlandırılmasıdır. Yani görünmez olanlar temel öğelerdir.

Peki fabrika tanıtım filmi için hangisi daha uygun? 2D animasyon mu yoksa 3D animasyon mu? Her ikisi de iyidir, ancak 2D daima daha ucuzdur.

11: Çizelgeleri duvara yerleştirin

 Bir ürün performans grafiğini veya herhangi bir grafiği göstermek istiyorsanız, grafiği bir fabrika duvarına veya tesisin bir parçasına yada uygun genişlikte bir düz alana / yüzeye yerleştirin.

İyi bir video editörü, genellikle çok etkileyici sonuçlarla, herhangi bir performans grafiğini veya görüntüsünü gerçek hayatın bir sahnesine yerleştirebilir. Fakat bu, çekimlerden önce kadraj planlaması yapmayı gerektirir, aksi takdirde post prodüksiyonda sonradan yapılamayabilir.

12: Sunum yapan bir katılımcının gösterilmesi

Yeni fabrikada yürüyerek sunum yapan profesyonel bir sunucudan yararlanabilirsiniz. Buradaki amaç fabrika tanıtım filminizin yalnızca dış ses (seslendirme) kullanmaktan daha arkadaş canlısı, daha samimi yapar ve kişiselleştirir.

Hedef kitlenizin; elinden grafikler yükselen, dijital bir gelecek filminde gibi saydam  bir duvarda grafikleri elleri ile değiştiren ilgi çekici bir sunucu görmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Video üreticinizin önerdiği portföy yardımıyla, şirketinizin yeni yüzünü seçmek çok eğlencelidir.

13: Hiçbir insan göstermemek

Videonuzu otomasyon ve mühendislik evliliğini göstermek için kullanın. Otomatik işlemlere odaklanarak, video senaryo oluşturma veya çekim aşamasında çalışma zamanınızı “insanları bulmak, ne konuşacağını düzenlemek, kostüm ayarlamak, zamanlarını tutturmak” veya “buna ya da diğer ürüne olan tutkusuna ” değinmek zorunda kalmazsınız . Bu teknikler fabrika tanıtım videoları söz konusu olduğunda çok kullanılmış pazarlama mesajlarıdır.

Otomasyon ve mühendislik evliliği videolarında amaç, yeni ürünün otomatik ve verimli olmasının, teslim edilen ürünün güvenilirliğinin ve performansının altının çizilmesidir. Yani müşterinin gerçekten ne istediğine odaklanarak sizin ürününüzün nasıl çözüm sunduğunı göstermektir.

14: Güneşli bir günü bekleyin

Çekim programı biraz esneklik gösterebiliyor ise, gerekirse güneşin kendini gösterdiği her an dış mekana gidin ve dış cephenin filmini çekin. Hiçbir mevsimde hiçbir şey güneş ışığından daha iyi ve temiz görünmüyor.

16: Hızlıca yapın

Yeni tesisiniz yaklaşık bir hafta boyunca parlamasını sürdürecektir. Bu yüzden kurulumdan sonraki 1. haftada, her şey parlak ve yepyeni gözüktüğünde fabrika tanıtım filminizi çekin.

17: Müzik için zaman harcayın

Yeni bir fabrika, kendisinin muhteşem ve enerjik görünmesini sağlayan bir orkestra ile çalışabilir. Ya da eşit derecede iyi, her şeyi temiz, sakin ve akıllı kılan daha hafif bir elektronik parça kullanabilirsiniz. Doğru yol özel müzik olsa da ücretleri bakımından sizi zorlayabilir. O zaman sizin için en iyi seçenek stok müzik kullanmak olacaktır. Fabrika tanıtım filmi müziği özenle seçilmelidir.

ÖZET

Yukarıdaki 16 harika yöntem fabrika tanıtım filmi için pratik tekniklerdir . Bu fikirlerin herhangi birini veya tümünü senaryonuza veya storyboard’unuza enjekte edebilirsiniz.

90 saniyelik kısa veya gerçek alıcıların görmekten memnun olacağı daha uzun bir videoyu hedefliyorsanız, erken karar verin.

Ve fabrika anıtım filminin toplantı salonlarında görünen yeni Ultra HD monitörler için 4K ve 1080 HD boyutlarında hazırladığınızdan emin olun.

Firma Tanıtım Filmi Çekimleri