); ga('send', 'pageview');

4 Adımda Explainer Videonun Maliyetini Düşürme

Explainer video fiyatları çok fazla değişiyor ve fiyatların ne anlama geldiğini anlamak zor, bu yüzden bazı gizemleri deneyelim ve temizleyelim.

Birçok şirket açıklayıcı (explainer) videolar serisi planlıyor ve aldığı tekliflerdeki farklılıklar yüzünden video başına birim maliyetini neyin belirlediğini merak ediyor.

Düşük fiyatlı ama kaliteli animasyon videolar yapmak isteyen şirketler için fiyatı düşürmenin kritik noktalarını sizin için açıklıyoruz. Sonuçta, bir videonun maliyetinde 200 TL’lik küçük bir artış, 5 video paketinin bir parçası olarak düşünüldüğünde, 1.000 TL’lik bir artışa dönüşüyor.

EXPLAINER (AÇIKLAYICI) VİDEONUZUN MALİYETİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTMAK İÇİN 4 YOL

Bu blog, video prodüksiyon şirketinizin anlayacağı ve memnuniyetle karşılayacağı bir şekilde, maliyetinizi nasıl azaltacağınızı tam olarak göstermeyi amaçlamaktadır.

Hepimiz tek bir videoya büyük bir bütçe ayırma günlerinin geride kaldığını biliyoruz. Web video pazarlamasının sırrı, web sitenizin her bir sayfası için bir videoya sahip olmak, müşteriyi hani saatte hangi bölgeden geldiğine bağlı olarak izleme yada okumayı seçmesi için yönlendirmektir. Tabi içinde bulundukları atmosfer ve cihazın durumu da göz ardı edilmemelidir.  (PC, tablet, ipad, mobil / wi-fi).

Sayfa başına bir video kural haline gelmelidir- bunun istisnası yoktur.

Birim video maliyetinizi düşürmenin 4 yolu vardır:

1 – Aradığınız açıklayıcı explainer videonun kalitesini bilin

2 – Önceden yapabileceğiniz kadar hazırlık çalışması yapın

3 – Düşük maliyetli bir çalışma yöntemi kullanın

4 – Doğru anlaşmayı imzalayın.

Bunların her birini bir madde olarak inceleyelim:

1 – Aradığınız açıklayıcı videonun kalitesini bilin

Explainer videoları – filme alınmış video veya animasyonlu karakter videosundan farkı, temel olarak bir dizi resim ve altyazıya göre hazırlanıyor olması ve bunları hedef kitlesine çekici kılmak için canlı ve hareketli anlatılmasıdır.  Anlatım niceliksel olarak yapılır ve anlaşılmasının kolaydır.

Yardımcı olmak için, çoğu video yapımcısı tipik olarak Düşük Maliyetli veya Yüksek Maliyetli olarak iki düzey açıklayıcı video kalitesi seçeneği sunar.

Bu yüzden daha yüksek kaliteye veya daha düşük kaliteye ihtiyacınız olup olmadığına önceden karar vermelisiniz.

Bu, aklınızdaki video konusuna ve kitlenizin kim olduğuna bağlıdır. Emin değilseniz, muhtemelen çok fazla veya çok az ödeme yaparsınız.

Zihninizi önceden oluşturmanız ve aradığınız kaliteyi kesinlikle netleştirmeniz ödemenizi belirler.

İşte bir rehber olarak bazı örnekler.

Daha yüksek maliyetli explainer / açıklayıcı video örnekleri

1 – Bir ana sayfa pazarlama explanier videosu: Bu videoda müşterinize direk öneriler sunarsınız ve müşterinizin bu öneriler ile doğrudan etkileşime geçmesini istersiniz. Ana sayfanızdaki hayati önem taşıyan videodur. Mesajınızın karmaşıklığına bağlı olarak, 1-3 dakika arasında diğerlerinden daha yüksek maliyetli bir videoya ihtiyacınız olacaktır.

2 – Anahtar ürünler veya hizmetler videosu: Satın alabileceğiniz en ilgi çekici en etkili videoya ihtiyacınız var, çünkü bu video satış yapacak veya sizin için sorular soracaktır. İşinizin kilit yürütücüleridir.

3 – Kamu bilgi videoları: Bunlar, devletin web sitelerinde veya bir doktorun bekleme odasında, postanede, metroda, metrobüste veya halkın mesajınızı görüntüleyebildiği herhangi bir yerde gördüğümüz videolardır. Her yaştın, cinsiyetin, etnik kökenin ve demografinin ilgisini çekmeli, cazip ve anlaşılabilir olmalıdır.

Yukarıdaki tüm örneklerde, videonun aslında ürününüze soğuk bakan bir kitleyi kazanması gerekir. Bu nedenle, en iyi atışınızı yapmalısınız. Tabi bu da daha fazla ödeme yapmanız anlamına gelir. Burada maliyete göre karar vermek geri tepebilir. Her şeye yeniden başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Daha düşük maliyetli explainer video örnekleri

Web sayfası başına bir video, video pazarlamacıları, işletme sahipleri ve yöneticiler için mutlak bir hedeftir. Düşük maliyetli açıklayıcı explainer videolar bu boşluğu doldurur.

> Teknolojinizin sayısız detaylarını açıklamak

> Sağladığınız hizmetle ilgili ince ayrıntılara girmek

> Derinlemesine bir demo eğitim sunumu

> Bir dizi ilgili ürün veya hizmeti açıklamak

> 3-4 dikey pazar nişlerini kapsayan videolar

Yukarıdaki örneklerin her birinde, videonuz sayfadaki mevcut metni destekleyecektir.

Bu, birim maliyetin kritik hale geldiği yerdir, çünkü yukarıdakilerden herhangi biri, yalnızca bir taneden ziyade bir dizi video oluşturmanıza neden olabilir.

Bunları daha düşük bütçeli üretim için uygun kılan şey, bunların hepsinin en iyi kalitede olmasının gerekmemesidir.

Bunun nedeni, explainer videoların hedeflerinin, yaptığınız iş ile ilgilenen, önceden ürüne ısındırılmış bir müşteri veya ziyaretçiye detay sunmak ve biraz daha fazla ürünü açıklamak olmasıdır.

Bir dizi videoya ihtiyacınız varsa, hangi videoların en iyi kalitede olması gerektiğini hangilerinin öğretici veya daha düşük kalitede uygun videolar olacağını önceden belirleyin ve uygun şekilde prodüksiyon şirketinize belirtin.

İpucu 1 – Aradığınız video kalitesini önceden bilin – daha yüksek veya daha düşük maliyet.

2 – Önceden yapabileceğiniz kadar çalışın

Video prodüksiyon işlerinden bazılarını kendiniz yaparak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Bunu, yüksek kaliteli malzeme ve tasarıma sahip olan IKEA’dan mobilya satın almak gibi düşünün,  daha düşük maliyetle ürün satın almak için bazı montajları kendiniz yapmak zorundasınız.

Çoğu explainer video şirketi veya video ajansı , konseptten tasarıma, storyboard’a, düzenleme ve yayınlamaya kadar her şeyi kapsayan, uçtan uca komple bir hizmet sunsa da birçoğu işlerin bir kısmını üstlenecek bir müşteri partneriyle çalışmaktan mutluluk duyacaktır.

Kendinize şu soruyu sormalısınız; “benim için yapması gereken iş miktarını azaltmak için videonun ne kadarını önceden üretebilirim?”

Önceden yapabileceğiniz 3 video çalışması örneği:

Örnek 1 – Bir senaryo yazın: Aşağıda size yardımcı olması için “video çalışma zamanı maliyetleri” altında bazı notlar bulunmaktadır.

Örnek 2 – Stok görüntüleri araştırın:  Videonuz için uygun fotoğrafları, Infografikleri ve illüstrasyonları veya en azından beğendiğiniz stilleri seçin. Explainer videolar çoğunlukla vektör çizimlerden ve fotoğraflardan yapılır, bu nedenle tam olarak neleri istediğinizi belirleyerek video şirketinizin çalışma zamanını azaltabilirsiniz.

Örnek 3 – Örnek videolar arayın: Beğendiğiniz videoları anlatmak için Youtube veya Vimeo‘da arama yapın ve bunlardan birini veya daha fazlasını kendi üretiminiz için stil kılavuzları olarak kullanın.

Bir taslak senaryo, birkaç örnek video ve bir dizi görsel imge ile uygun bir şekilde donatılmış bir video prodüksiyon şirketinin yaratıcı bir konsept geliştirmesi için harcayacağı süreyi azaltabilirsiniz. Bu da size daha düşük maliyet olarak yansıtacaktır.

EXPLAINER Video “çalışma” maliyetlerini nasıl azaltabilirsiniz?

Explainer videonuzun uzunluğunu tahmin ederken yanlış tahminde bulunmanız çok kolaydır. Bu dakika bazında ödeme yaptığınız için sizi zorlar.

Önceden bir taslak senaryo yazmak, videonuzun süresini tahmin etmenize olanak sağlar. Video uzunluğu veya çalışma zamanı önemli bir maliyet faktörü olduğundan, senaryo ne kadar kısa olursa, videonuz o kadar ucuz olur.

Yazdığınız her 100 kelime bir explainer video için uygun zamanı demektir. Bu biraz değişkenlik gösterse de çok fazla yanılmamızı sağlar.

İşte senaryo yazım adımları:

1 – Senaryonuza kopyalayın. Önceden sahip olduğunuz pdf, web sayfası veya ppt’lerden bir kes& yapıştır düzenlemesi yapabilirsiniz.

2 – Bir kelime sayımı yapın. En uzun açıklayıcı explainer videolar, nadiren 200-400 kelimeye ulaşır. İdeal uzunluk 100 kelimedir.

3 – Kullanılan kelimelerin sayısını azaltmaya çalışın :

– tekrarları ortadan kaldırın.
– bilinmesi gereken tüm güzel noktaları silin, sadece bilinmesi gereken noktalar kalsın.
– Bir arkadaşınızın veya meslektaşınızın yazdıklarınızı kontrol etmesini ve dürüstçe yorum yapmasını isteyin.

Kelime sayısını azaltmak için masaya oturduğunuzda yazdıklarınıza karşı acımasız olun. Bir video şirketine, yalnızca 2 dakika sürmesi beklenen bir explainer videosu için metin yazarına 1.000 kelimelik bir betik göndermek faydalı olmaz. Maksimum 200 kelimelik bir betik göndermelisiniz.

4 – Senaryonuzu, Türkçe yazıldığı gibi değil konuşulduğu gibi yüksek sesle okuyun.

Artık bildiğiniz uzunlukta bir taslak senaryosuna sahip olacaksınız. Örneğin 350 kelime veya 3.5 dakikadır.

Senaryonuz mükemmel değilse farketmez. Video şirketiniz işinizi topluca yapacağından sizin için onu cilalayabilir.

Anahtar, video uzunluğunu önceden bilmek ve ne söylemek istediğinizi açıklayan bir taslak betiğe sahip olmaktır.

Nokta: Senaryonuzu yüksek sesle okurken acele etmeyin. Bu hızlı konuşulan bir radyo reklamı değil. Senaryonuzun dakikada 100-110 kelime civarında okunarak rahat bir tempoda koşması gerekiyor.

ExplaIner video özetiniz 

Yukarıdakileri okudu iseniz, video şirketinize 4 şey sunabilirsiniz:

1 – Video hedefiniz, süresi ve nerede yayınlayacağınız, örneğin ana sayfanız, ürün sayfanız vb.

2 – Süresini bildiğiniz bir senaryo taslağı

3 – Beğendiğiniz video örnekleri

4- Stil örneği olarak sunacağınız görüntüler

Bu sayede, kendinizi en doğru şekilde anlatırsınız

Bu sayede daha az iş gerektirecek bir proje için daha iyi, daha doğru bir fiyat elde edersiniz

Bu da nihai fiyatınızı görmenizi sağlar.

İpucu 2 – önce senaryonuzu tasarlayın ve video süresini öğrenin

3 – Düşük maliyetli bir explainer video çalışma yöntemi kullanın

Siz ve video şirketiniz nasıl bir arada çalışacaksınız? Çünkü projenizde gereksiz yere harcadıkları zamanı azaltarak da tasarruf edebilirsiniz.

Bunu ne kadar önceden belirtirseniz, o kadar iyi olur.

İşte size yardımcı olacak 3 basit çalışma yöntemi:

Çalışma yöntemi 1 – Storyboard

Storyboard üretimi, maliyeti potansiyel olarak azaltabileceğiniz başka bir alandır.

Bir storyboard, senaryonuzun her cümlesi ile filminizin resimli kitabı gibi eşleşen bir belgedir.

Video şirketleri çoğu zaman storyboard prodüksiyonu birkaç saat olarak faturalandıracaklardır, çünkü fikrinizin birçok kez değiştireceğini deneyimlerimizden biliyoruz. Bu da video ajansınızın hayal edebileceğinizden çok daha fazla zamanını alan bir durum.

Maliyet düşürme misyonunuza ve videonuzun üretimini mümkün olan en kısa sürede verimli bir şekilde yöneterek bitirmek istediğinize onları inandırın. Bu fiyatı düşürür.

Daha önce onlara beğendiğiniz resimler ve stillerden oluşan bir seçim gönderdiğiniz dosyayı gösterin. Bu, videonuzun hikayesini daha kolay hale getirecektir. Yani orijinal stil seçimlerinize göre tüm görüntüleri seçmek daha kolay olacaktır.

Size bakmanız için storyboard gönderdiklerinde, beğenmediğiniz bazı görselleri göreceksiniz. Bu görsellere itiraz etmek yerine tercih ettikleri görsel kitaplığına kendiniz girin ve beğenmedikleriniz yerine beğendiğiniz uygun görüntüleri (örn. grafikler, vektörel çizimler, simgeler, fotoğraflar, stok görüntüleri) seçin. Bunları storyboard’unuza kendiniz ekleyin ve şirkete gönderin.

Bu, düşük maliyetli bir çalışma yöntemidir, çünkü video prodüksiyon şirketinizi, yedek parça bulmak için harcayacağı saatlerden kurtarırsınız.

Video şirketinize bunu önceden bildirmeniz ve bu yöntemden memnun olduklarından emin olmanız önemlidir. Ya da sizinle çalışma tahtasında işbirliği yapmaktan memnun olan ve işin bir kısmını yapmanıza izin veren bir video şirketi bulun.

Çalışma yöntemi 2 – Seslendirme

Video şirketinizin tercih ettiği seslendirme sanatçısını kullanırsanız, kendinizinkinden daha iyi bir fiyat elde edersiniz.

Video örneklerinden birkaçını izleyin ve kullandıkları ana seslerden birini seçin.

Çalışma yöntemi 3 – komut dosyası

Video şirketiniz senaryoyu cilaladığında, onu değiştirmeyin. Açıkçası bu yanlış bir şey olur veya çok büyük bir değişiklik olmadıkça, onu olduğu gibi kabul edin.

İpucu 3 – Çalışma yöntemini önceden onaylayın, örnek resimler gönderin ve storyboard’a yardımcı olun.

4 – Doğru anlaşmayı yapın

Birden fazla videoya ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, hepsinin aynı anda ön ödemesini yapmak maliyetinizi azaltır.

Ancak, birçok müşteri, her şeyin korkunç bir şekilde yanlış gidebileceğini düşünerek bunu yapmaktan çekinir.

Bunun yerine, müşteriler genellikle “bu videoyu yapalım sonra daha çok videomuz olacak”  vaadiyle gelirler ve o şekilde bir fiyatlandırma beklerler.

Gerçek şu ki, video şirketleri bunu daha önce çok duymuşlar. “Gelebilecek daha fazla video” sözü, “bugün teklif verilecek 3 video” kadar iyi fiyatı düşürmeyecektir.

Farklı kararlara yapıcı bir şekilde yardımcı olacak proaktif bir müşteri olduğunuzu kabul etmelisiniz. Göreceli müşteri nispeten kolaydır – hiç kimsenin memnun edemediği zor müşterinin tam tersi.-

Aslında daha ucuz bir müşterisiniz.

Ek olarak, her şeyin yazılı olarak yapıldığından emin olmalısınız, neyin kabul edildiğine dair bir şüphe olmamalıdır. Her zaman üzerinde anlaşılmış bir şartname, şartlar, iş koşullarının yazıldığı resmi bir sözleşme olmalıdır. Bu, ortaya çıkacak öngörülemeyen yasal sorunları veya komplikasyonları önler.

Yani, başlangıçta 5 video için bir anlaşma yapmak (eğer ihtiyacınız olan buysa) size daha iyi bir fiyat ve daha fazla video anlaşmanız olduğu için daha iyi bir çalışma ilişkisi getirecektir.

Açıkçası bu, araştırmanızı kapsamlı bir şekilde yapmanız, referans almanız, çok sayıda örneği kontrol etmeniz, alternatif teklifler almanız anlamına gelir .

Dikkatliyseniz iyi bir explainer video şirketi seçmeniz durumunda en az riski alırsınız.

Ama ödevlerinizi yapmak zorundasınız.

explaıner video TEKLİFLERİNİ başarılı bir şekilde karşılaştırmak

Alternatif teklifler alacağınızdan, özellikle de planlanmış bir dizi video modülünüz varsa, fiyatların nasıl görüneceğini bilmeniz gerekir, çünkü alt satırlardaki açıklamalarda fiyat gizlenebilir.

Anahtar unsur, video stüdyosunuzun kurgu veya tasarım ücretini bilmek. Çok düşük veya çok yüksekse, bilmeniz gerekir.

Size verilecek fiyat bilgisinin sizi nereye götürdüğünü görmelisiniz. Her zaman daha ucuz ve kesinlikle daha iyi olanlar olacaktır. Fakat karşılaştırmalı teklifler bir başlangıç noktasıdır.

2. Satın aldığınız videonun kurgusunun kaç gün süreceğini bilmelisiniz. Bu istediğiniz explainer videonun kalitesi için tekliflerin çok yüksek veya çok düşük olduğunu görmenizi sağlar.

İhtiyacınız olan “kurgu süresi” sayısını değerlendirmek için bir kılavuz verelim:

> Yüksek maliyet açıklayıcı video: Herşey hazır olduktan sonra her 30 saniyelik bir videonun süresinin düzenlenmesi içindeki hareket sayısına bağlı olarak 1 yada 1,5 gün sürer. Bu yüzden 2 dakikalık bir video için, 4 – 6 günlük düzenleme süresi gerekir.

> Düşük maliyetli açıklayıcı video: Herşey hazır olduktan sonra her 60 saniyede için 1 – 1,5 gün  gerekir. Yani 3 dakikalık bir video 3 – 4,5 gün sürer.

Not: Bu, senaryo onayı, görüntü seçimi, storyboard veya başka bir tasarım süresini içermez – sadece düzenleme, kurgu süresidir.

Bireysel video yapanlar için yukarıdakiler biraz değişebilir, ancak çoğu doğrudur. Örneğin, karmaşık animasyonlu bir karakter videosu istediyseniz – bu zaman alıcı bir iştir – . Kurguda 1 günde  yalnızca 10 saniyelik bir çalışma yapılabilir.

Video şirketinden ne istemelisiniz?

Politik olarak ama kesin bir şekilde ayrıntılı bir teklif talep edin.

Projede nasıl proaktif olmak istediğinizi açıklayın ve çalışma yöntemlerini takip etmekten mutlu olan biri olduğunuzu ama zor bir müşteri olmayacağınızı, her zaman fikrinizi önerilere göre değiştirebileceğinizi belirtin. Onlara genellikle tavsiyelerinden memnun olacağınızı ve onların rehberliklerini memnuniyetle karşılayacaklarını söyleyin.

Hala isteksizlerse, onlardan vazgeçin ve istediğini bulana kadar başka yerlere bakın.

Son bir uyarı notu: Buradaki hedefiniz onların hızını düşürmemek olmalı. Bunu başarabilirsiniz, ama şunu bilin ki asla sizden hoşlanmayacaklar.

Özet

Explainer videonuzun maliyetini önemli ölçüde azaltmak oldukça mümkündür:

1 – Aradığınız açıklayıcı videonun kalitesini bilirseniz

2 – Önceden yapabileceğiniz kadar çalışırsanız

3 – Düşük maliyetli bir çalışma yöntemi kullanırsanız

4 – Doğru anlaşmayı yaparsanız başarırsınız.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa bana mail yazabilirsiniz info@ftastudyo.com

Fikirlerinize dokunuyoruz, sizi anlıyor ve anlatıyoruz.

BİZE YAZIN

Fikirlerinizi bize anlatın ve bugün cevap verelim. Yardım etmek için buradayız. info@ftastudyo.com

BİZİ ARAYIN

Bir video yapımcısı ile konuşun ve hızlı cevaplar alın. 0(212)2760607

Yardım etmek için buradayız.

 

Animasyon ile tanıtım filmi yapımı